sztychy - finta, przeciwtempo

Awatar użytkownika
thael
Sławny
Kontaktowanie:

sztychy - finta, przeciwtempo

Postautor: thael » 2011-07-01, 20:30

Obrazek
Obrazek
pytam, bo wording boli (i w dwóch powyższych przypadkach jest różny!), interpretacja z AH jest spójna ale ma się nijak do kart, co master i co miasto to inna wykładnia (patrz Zielona Góra i Kraków), a zbliżają się DMP-ki i planuję złożyć trzy talie na RnS-ie i wygrać turniej :-D :-D :-D itp;
chodzi mi dokładnie o to czy:
a) jeśli chciałbym odrzucić z finty cięcie przeciwnika to muszę zagrać fintę jako
i) replikę na zagranie cięcia przez przeciwnika, jeśli tak to czy tak zagrany sztych dodaje modyfikator do szabli i gdzie to jest w AH jeśli tak?
ii) replikę w pojedynku - tylko w tym przypadku jak można odrzucić sztych przeciwnika, który zgodnie z wykładnią AH (tak jak i inne zagrane karty), po zagraniu jest od razu odrzucany?
b) te same pytania co do finty tylko w przypadku przeciwtempa - na pierwszy rzut oka to samo co wyżej, tyle że na przeciwtempie brak znaku repliki!

problem jest niby wydumany - ale zauważmy przykładowo, że jeśli prawdziwe jest a)i), to zagranie finty ze zdolności Ordynki nie pozwala odrzucić mi właśnie zagranego cięcia przeciwnika! podobnie z innych wyciągarek sztychów. Jeśli prawdziwe jest a)ii) to już finta odrzuca cięcie ale, jak pisałem wyżej, zaraz po zagraniu było ono już odrzucone, więc co odrzuca?
Ostatnio zmieniony 2011-07-01, 20:41 przez thael, łącznie zmieniany 1 raz.
In te, Dómine, sperávi:
non confúndar in ætérnum.

ERBEL
Vetomaniak

Re: sztychy - finta, przeciwtempo

Postautor: ERBEL » 2011-07-01, 20:38

Zacznijmy od tego, że ani Finty, ani Przeciwtempa nie wyciągniesz z RNSu bo są to obrony, a RNSem tylko cięcia wyciągasz. :-P

Awatar użytkownika
thael
Sławny
Kontaktowanie:

Postautor: thael » 2011-07-01, 20:40

ERBEL pisze:Zacznijmy od tego, że ani Finty, ani Przeciwtempa nie wyciągniesz z RNSu bo są to obrony, a RNSem tylko cięcia wyciągasz. :-P

jasne, poprawiam wpis i pytanie :-P możemy zamienić RnS na Ordynkę - chodziło mi o problem wyciągarki sztychów
In te, Dómine, sperávi:
non confúndar in ætérnum.

Awatar użytkownika
Ksch
Legenda
Kontaktowanie:

Postautor: Ksch » 2011-07-02, 10:40

Napiszę swoją opinię, ale z racji faktu, że każde trudniejsze pytanie omawiamy z Alienem przed udzieleniem odpowiedzi, a ten ostatni jest na Mistrzostwach Polski w pewną grę karcianą, to proszę nie traktujcie poniższego, jako odpowiedź raz i na zawsze.

A więć - przeciwtempo i finta to są sztychy, które domyślnie mają zapis (po zmianach) R w pojedynku. Ten zapis przyszedł po Do szabel, stąd różnica Wojtku w wordingach. Więc, aby dostać bonus z ich szabli zagrywasz je jako R w pojedynku. Aby jednak poza bonusem zanegować sztych rywala musimy zagrać tę kartę jako R kiedy przeciwnik zagrywa sztych. Ponieważ jest to karta negująca przy zagraniu (jak LV) to absolutnie nie ma mowy, aby wszedł bonus z karty rywala :!: Nie jest rozpatrywany, ponieważ "spadł" na stosie.
Słusznie piszesz, że po użyciu Ordynki nie zanegujemy sztychu przeciwnika. W 100% słusznie, ponieważ nie wykonujemy adekwatnej do niego repliki - on niezanegowany zszedł ze stosu i wywarł swój skutek, natomiast my zagrywamy omawiane wyżej karty, jako R w pojedynku szabla +3.

Awatar użytkownika
Ksch
Legenda
Kontaktowanie:

Postautor: Ksch » 2011-07-12, 20:10

Po konsultacji - wszystko podtrzymujemy poza przykładem z Ordynką, w który się nie wgłębiłem w sposób dostateczny. Ordynka nie wyszukuje sztychu na rękę, jak sobie bez sprawdzenia pomyślałem, tylko automatycznie go zagrywa. A więc może on od razu zadziałać na kartę przeciwnika, ponieważ nie wchodzi jako kolejna replika.

Wróć do „Rębajłowie”