Moja pierwsza talia kart.

Mam świetną talię i chętnie się z Wami podzielę moimi przemyśleniami na jej temat... albo poszukuję porady jak złożyć swój kredens (do kupy).
aleksy373

Moja pierwsza talia kart.

Postautor: aleksy373 » 2015-12-06, 17:35

Oto moja pierwsza talia prosil bym o opinie i ewentualna pomoc w udoskonaleniu lub poprawieniu jej.

Elekt:

-Janusz Radziwill

Moderunki:

Pani kowalska
Pistolet z zamkiem skalkowym
Kon perski x2
Mierzyn

Sztychy:

Zasłona pierwsza
Ciecie proste

Efekty:

Pan kaze sluga musi x2
Bujdy i bajania
Biesiada sarmacka
Dalej waszmosc. Ukontentuj mnie.
Zapomniane zaslugi
Szermierczy talent x2
Slabszych od siebie chamie !? x3
Czerwony zloty x2
Jak mysz pod miotla x2
Do mnie slugi moje
Nie wszyscy naraz
Gorzka sol ziemi x2

Postacie:

Bojar x2
Iwan Chowanski
KUlwiec-hippocentaurus
Warchol x2
Ganchof
Aleksander Poubinski
Rozanda Lupu
Zend
Samillo Niemirycz
Krepsztul
Tomasz Billewicz
Soroka
Roch Kowalski
Chlop panszczyzniany
Pacunelka

Posesje:

Birze
Kruzganek x2
U zdroju
Trybunal koronny
Piwniczna izba
Pod szczesliwa gwiazda x3
Karczma budzyn
Chlopska karczma
Kiejdany
Atyfundium x3
Gdansk
Oczerety

Jestem poczatkujacym dlatego pytam sie was nie mam duzo kart na podmianke ale mozecie cos proponowac to na majcards na sztuki bede i tak sobie cos kupowal.
A strategie jakas ? Ta co daje +1 kreske przy agitacji bedzie dobra ??
Wygrać partie Veto - Wygrać życie

Awatar użytkownika
Szakil
Weteran

Re: Moja pierwsza talia kart.

Postautor: Szakil » 2015-12-06, 18:41

Najlepiej najpierw samemu potestować talię i sprawdzić jak wszystko dldziała. Zgaduję że nie dysponujesz dużą ilością kart. Sporo możesz dostać na turniejach, zwykle karty P i N nie interesują nikogo i z chęcią oddadzą je nowemu graczowi (kumplowi z kart po pierwszym turnieju starczyło kart na 4 przyzwoite talie :) ).
Co do obecnej talii to trochę kart zbytnio nie pasuje do siebie. Mimo że masz dwa sztychy masz dwa razy szermierczy talent i dwóch bojarów. Przy tak małej ich liczbie szermierczy talent nie ma specjalnie sensu, jedyne co robi to kładzie szablę. Bojar na niewielką liczbę sztychów jeszcze by miał sens, ale nie wiem czy dwa to nie za mało, jak ci dojdą na początku, to bojar jest nieprzydatny.
Jak mysz pod miotłą przydatne zależnie od tego z kim grasz, włożyłbym do kredensu tylko jeśli przeciwnik gra karmazynami, a to zwykle robią dworscy.
Czerwony złoty - szkoda sensu dla jednego dukata, już lepszy by był las.
Chłop pańszczyźniany - wystawisz go, zapłacisz jak za latyfundium, zabiją ci go, stracisz kreskę. Do żadnych ciekawych celów się nie przydaje, lepiej zamiast niego włożyć jakąś posesję, przynajmniej jej nie zabiją.
6 postaci pospolitych, które nie mogą agitować, co najwyżej jeśli dojdzie rozanda albo karczma, choź wciąż tylko jednego na rundę można by używać, z biciem się u nich też słabo, nie mają wielkich perspektyw do zdobywania kresek.
Krużganek mógłby być dobry w sytuacji, gdyby strategię opierać na niewiastach, ale jak masz tylko dwie, to nie ma dla niego większego sensu bytu.
Oczerety - dopóki nie masz talii zbudownej na ekonomiczne zniszczenie przeciwnika nie warto brać karty, która możliwe że większe straty przyniesie tobie niż przeciwnikowi (2 dukaty w plecy, niepewność czy przeciwnik będzie jakieś posesje jeszcze wystawiał, lepiej zamiast niej mieć posesję, która zwiększy twój dochód).
Zamiast tych posesji lepiej wrzucić lasy, całkiem przydatne są.
Co do strategii -wiele z postaci niezbyt silnych, niewiele sztychów, do walki się nie nie nadaje, jeśli chodzi o agitację to zbyt wiele pospolitych postaci, Roch Kowalski też słabo się do tego nadaje, ponadto nie można zagrywać dwóch replik na jedno działanie, więc zdolności rozandy nie można użyć razem ze strategią na agitację. Masz za to dużo posesji, Primus inter pares wydaje się dobra, bo wymaga tylko dużej ilości włości. Proponowałbym zastanowić się co chcesz robić tą talią (agitować, bić się czy co), potem postarać się prawie wszystkie postacie do tego dopasować i dobrać pasującą strategię i resztę kart.

Przepraszam za słabą stylistykę wypowiedzi, pisałem na szybko z telefonu :-P
"Słuszna droga idzie po linie, która nie jest rozpięta wysoko, ale tuż nad ziemią. Ludzie, zdaje się, więcej się o nią potykają, niż po niej chodzą" Franz Kafka

aleksy373

Postautor: aleksy373 » 2015-12-06, 20:51

Bylbys w stanie lub ktokolwiek zaproponowac talie radkow z tymi kartami oczywiscie jestem otwarty na jakies nowe karty bo w ciagu kilku dni zamawiam karty z majcards
Wygrać partie Veto - Wygrać życie

Awatar użytkownika
zeliwny
Weteran

Postautor: zeliwny » 2015-12-08, 13:29

Niestety nie zaproponuje talii bo radkami nie gram, ale polecam artykuł http://veto2ed.pl/page/2015/10/klucz-do ... im-potopie opisuje dużo przydatnych P i N. Z pwenościa częsć z nich dorzucisz do talii.

Wróć do „Talie”