Osmanowie z "suprise'ami" jako pierwsza talia. Do oceny.

Mam świetną talię i chętnie się z Wami podzielę moimi przemyśleniami na jej temat... albo poszukuję porady jak złożyć swój kredens (do kupy).
Awatar użytkownika
Desper
Vetomaniak

Osmanowie z "suprise'ami" jako pierwsza talia. Do oceny.

Postautor: Desper » 2013-01-09, 05:10

Niedawno za namową znajomego zacząłem przygodę z Veto (mam za sobą dopiero kilka prywatnych meczy, ale chciałbym w przyszłości spróbować sił na turniejach lokalnych). Poniżej przedstawiam wam spis kart wchodzących w skład mojej aktualnej talii. Wszelkie rady co do modyfikacji, krytykę ilości i doboru kart przyjmę z pokorom mości bracia. Tak więc - rzucajcie uwagami do nowicjusza, ja swego będę bronił, aczkolwiek trafne uwagi w życie wprowadzał.

Frakcja: Osmanowie
Strategia: (w tej chwili karty jeszcze nie mam, jaką doradzacie?)

Kredens: 70
[Postacie]: 24
- Jerzy II Rakoczy x1
- Ajdar Abakanowicz x2
- Noemi x1
- Sofu Mehmed Pasza x1
- Janos Kemeny x1
- Mehmed Koprulu x1
- Abaza Siyavus x1
- Aadil Girej x1
- Asz-bierdiej x1
- Baron Christopher du Vallon x1
- Amurat x1
- Islam III Girej x1
- Tatar x2
- Manuel Trinidad x1
- Łukasz Opaliński x1
- Stanisław Potocki x1
- Alejandro Corrinho x1
- Krzysztof Ciechanowiecki x1
- Jerzy Lubomirski x1
- Ostróżka x1
- Ludwik Trinidad x1
- Baron d'Arcon x1

[Oddziały]: 7
- Piechota łanowa x2
- Straż Marszałkowska x1
- Piechota Węgierska x1
- Spahisi x1
- Jazda Wołoska x1
- Harcownicy x1

[Posesje]: 7
- Warszawa x1
- Szynk u Klary x1
- Wzgórze Golan x1
- Pałac Chanów w Bakaczysaraju x1
- Gospoda u Dopuła x1
- Latyfundium x2

[Moderunki]: 3
- Karmazynowy kontusz x1
- Miód Kusiciel x1
- Pas słucki x1

[Efekty]: 17
- Zagon wojska x2
- Wieczna legenda x1
- Pod ostrzałem x1
- Odsiecz z Krymu x1
- Bujdy i bajania|W pół do wieczności x1
- Przechwycone listy x1
- Wiara jest jedna x1
- Wieloma głosami x1
- Szahada x1
- Rozsławimy nasze imię x1
- Nie tym razem|Mores x1
- Tyś jest zły x1
- Allah akbar x1
- Liberum veto x1
- Góra z górą się nie zejdzie|Wylizał się x1
- Nocna straż x1

[Stychy]: 11
- Parada x1
- Przy wsparciu kompanów x2
- Precyzyjne cięcie x2
- Tatarski gniew x1
- Panie, tak się nie godzi: x1
- Przebicie x1
- Cięcie pod zasłoną|Przełamanie linii x1
- Na oczach postronnych x1
- Inquartata x1

Sakwa: 0

Moczan
Weteran

Re: Osmanowie z "suprise'ami" jako pierwsza talia. Do oceny.

Postautor: Moczan » 2013-01-09, 08:46

Według mnie podstawowe problemy talii:
- Złe proporcje: ilość kart oraz ich proporcje wpływają na prawdopodobieństwo dociągnięcia danej karty. Aktualnie mam pewność, że się zapychasz ze względu na brak pieniędzy, przez co powoli rozwijasz swoją sytuację na stole. Można skutecznie grać mając trochę więcej niż 60 kart, ale odpowiednia struktura dochodu dostosowana do ilość postaci i oddziałów jest bardzo ważna.
- Brak podstawowych kart: zestaw 3x bujdy i bajania oraz 3x precz to najtańsze minimum blokerów jakie powinieneś mieć, następnie 3x Liberum Veto (sisto tańsze, 'z ręki' już większy wydatek).
- Brak koncepcji na grę: mamy trochę tatarów, mamy Portosa, Lubomirskiego i oddziały z dyplomacją. Wszystko i nic. Najbardziej widać to po sztychach, jedna Parada, jeden Tatarski. Wygląda to jak zbiór losowych kart z kolekcji bez żadnego pomysłu jak tym grać.

Co polecam? Zdecydować się na jeden konkretny typ talii, plan który kredens ma wykonać. Wybierając jedną koncepcje (np. deck tatarski, dech frakcyjny itp.) jesteś w stanie używać kart, które lepiej ze sobą współgrają. Dodatkowo może wsadzić niektóre w 3 sztukach przez co zwiększasz szansę na ich dobranie.

Jeżeli masz w mieście scenę lokalną, polecam wybrać się na turniej, na pewno gra z aktywnymi turniejowo graczami szybko zweryfikuje czy dana talia ma sens. Jest to najszybszy sposób na szybką naukę, tym bardziej, że rywalizacja będzie motywowała do poprawiania wyników ;-)

Theon

Postautor: Theon » 2013-01-09, 09:00

Moczan mówi dobrze. Na wstepie, biorac pod uwage karty starterowe polecam frakcyjna bojowke w proporcjach mniej wiecej 15 postaci, 7 posesji, 5 oddzialow, 12 sztychow, reszte efekty. Postaraj sie o karty takiej jak tabor,alkierz, ciecia wpion, wywolance i pare postaci frakcyjnych (Hadim bej, Hezarper, Hamzy), ktore sa dosyc tanie a mozna sie na nich pobawic. Dodatkowo odpusc sobie na chwile obecna postaci z innych frakcji, ciezko bedzie je wystawic

Awatar użytkownika
Lelen
Legenda

Postautor: Lelen » 2013-01-09, 09:29

Do wypowiedzi Moczana i Theona dorzucę swoje 3 grosze, bo chłopaki mają rację:

1. Przede wszystkim określ sobie, na jakim mechanizmie chciałbyś złożyć talię:

a). Jeśli ma to być bojówka, to oddziały ogranicz do minimum ok. 4 sztuk (polecam Mameluków x2 i Tabory x2) albo wywal nawet wogóle. Ok. 15-17 tanich, silnych postaci z przewagą tych frakcyjmych, efekty, posesje i sztychy. Na początek polecam ten typ talii, bo łatwo się składa i prosto gra. Zadania talii proste - wystawiać postacie, wyrzynać postacie przeciwnika, zbierać kreski i w razie potrzeby szybko agitować.

b). Jeśli ma to być kontrol, to 12-14 postaci (Karmazyni, Niewiasty, odpuścić postacie "bijące"), efekty w rodzaju Łgarstwa, Jałmużny, z oddziałów polecę Straż Marszałkowską x1 i Mameluków x2-3 bo jednak przewija deck, dużo posesji czy efektów, które przynoszą dochód. Talia trudniejsza niż bojówka, gdyż skupiasz się na unikaniu walki i zbieraniu kresek za drogich karmazynów, i stopniowym przejmowaniu kontroli nad grą, ale sprawa frajdę.

c). Jeśli ma to być oddziałówka, to znacznie mniej postaci (10-12, mniej bojowych, a więcej Niewiast i Karmazynów) i więcej funkcjonalnych oddziałów - Mamelucy, Tabory, Straż Marszałkowska, Piechota Węgierska, być może właśnie Spahisi i Wołosi. Taka talia moze być zarówno bojowa jak i kontrolna, ale najczęściej jest hybrydą typów.

d). Nie wspomnę o tym, że można złożyć fajną talię na osmańskich szpiegach, na Tatarach albo na Romanowach, ale to mocno zmienia deck i nie jest tanie.

Dokładnego spisu każdej talii nie zrobię na biegu, ale mogę udzielić wskazówek, jeśli zdecydujesz wybrać sobie któryś z typów talii, i gdy określisz, czy chcesz złożyć sobie deck "budżetowy" z tańszych ale trochę słabszych kart, czy z rzadszych, droższych ale mocniejszych.

Zresztą - trochę ciekawych talii pojawiło się w tym dziale: viewforum.php?f=124 i możesz czerpać pełnymi garściami z pomysłów innych.
Często pro­wadzę z sobą długie roz­mo­wy i jes­tem przy tym tak mądry, że cza­sami nie ro­zumiem ani jed­ne­go słowa z te­go, co mówię
Oscar Wilde

Awatar użytkownika
Desper
Vetomaniak

Postautor: Desper » 2013-01-09, 13:30

Jestem wręcz zaskoczony szybkością i dokładnością odpowiedzi. Dziękuję za każdą.
Widzę już mniej więcej co poprawić na start.
Kłopotem póki co jest mała ilość kart i jak ktoś wspomniał konieczność "zapychania decku" (do tej pory mam kupiony tylko startowy i 6 boosterów). Postaram się jak najszybciej dokupić kolejne karty.
Gdybym miał się zdecydować, na którąś taktykę to najbardziej do mnie pasowałaby kontrola. Wolę unikać walki, a i agitacja w moim wypadku nie jest ulubioną formą zdobywania kresek (jak zauważył mój znajomy). Póki co pewnie budżetówka wchodzi w grę bardziej, aczkolwiek i te droższe starać się będę w najbliższym czasie pozyskać. Jakie karty doradzilibyście jako must have? Wiadomo, że z resztą poeksperymentuje ^^. I jak zauważyliście postaram się póki co skupić na bohaterach Osmańskich (bez innych frakcji w nadmiarze) i powtarzaniu danych kart (by zwiększyć szansę doboru).
Tu pojawia się pytanie, lecieć standardowo z kupnem boosterów, czy dokupić na początku jeszcze 1-2 startery Osmanów, by zwiększyć ilość bohaterów, efektów, etc?

W chwili obecnej mieszkam w Warszawie, więc słyszałem, że zarówno w Graalu jak i Wargamerze się grywa. Wiecie może kiedy najlepiej wpaść, może ktoś z was tam bywa? :)

Awatar użytkownika
Lelen
Legenda

Postautor: Lelen » 2013-01-09, 13:52

Osmanowie mają fajne postacie frakcyjne. Do kontroli polecam m.in. Mehmeda Koprulu, Aadila Gireja, Sofu Mehmeda Paszę i Noemi (w starterze), Sibel (Nka ze Spiskowców), Dewleta-berdeja (Nka z Krwi), Ajdara Abakanowicza i Husajna Hezarfenna (Pki z W Niewoli), bezfrakcyjnego Antonowa albo i trzech (starter). Ze strategii najbardziej polecam Synów Machiavellego (przyda się, aby zrzucić ze stołu karmazyna zagrożonego zabiciem, i pomaga przewijać deck). Allah akbar też się przydaje, aby szkodzić przeciwnikowi, Łgarstwa, Jałmużny. Przed "Spiskowcami" bawiłem się kontrolą i nawet chodziła, a w Spiskowcach są jeszcze fajniejsze karty do kontroli.

Do Graala nie chodzę to dni i godzin nie znam, natomiast w Wargamerze spotkania są w każdy poniedziałek ok. 18:00. W ten poniedziałek może mnie nie być, ale chłopaki na pewno pomogą ci coś złożyć, może nawet dostaniesz część Pków czy Nek.
Często pro­wadzę z sobą długie roz­mo­wy i jes­tem przy tym tak mądry, że cza­sami nie ro­zumiem ani jed­ne­go słowa z te­go, co mówię
Oscar Wilde

Awatar użytkownika
Desper
Vetomaniak

Postautor: Desper » 2013-01-09, 14:03

Postaram się więc w poniedziałek wpaść do Wargammer'a. Mam nadzieję, że do tego czasu uda mi się zdobyć kilka kart i wprowadzić kilka zmian, o których mówiłeś ^^.

Awatar użytkownika
thabass
Vetomaniak

Postautor: thabass » 2013-01-09, 23:11

Moczan pisze: Można skutecznie grać mając trochę więcej niż 60 kart, ale odpowiednia struktura dochodu dostosowana do ilość postaci i oddziałów jest bardzo ważna.

Można grać skutecznie i na 70 kartach, jednak jak zauważyłeś w tej talii są złe proporcje dochodu do postaci i oddziałów.

Awatar użytkownika
Ikarus
Legenda

Postautor: Ikarus » 2013-01-09, 23:26

W Graalu i w Wargamerze jest ok. Myślę jednak, że Wargamerze są lepsze warunki (sam sklep, bez cukierni i centrum handlowego). Jak przyjdziesz to w spokoju ludzie podpowiedzą Ci co włożyć, a co wywalić z decku. Ponadto sklep ma kilkaset kart tzw. sklepowych, które z powodzeniem uzupełnia Twoją talię. Zapraszam zatem w poniedziałek. Od około 17:30 powinien ktoś być kto Ci pomoże (najlepiej zapytaj sprzedawców, kto przyszedł na Veto, bo chcesz pomocy przy składaniu talii). I proponuję w poniedziałek zaliczyć debiut, bo będziesz wiedział od razu, co Ci potrzebne, a co trzeba wyrzucić.
Nie śpię, bo trzymam kredens.

Awatar użytkownika
Desper
Vetomaniak

Postautor: Desper » 2013-01-10, 02:42

Skorzystam Ikarus. Poproszę o waszą pomoc, postaram się zagrać w turnieju lokalnym (o ile dobrze zrozumiałem, że wstęp jest też dla nowych), powymieniać uwagi i posłuchać rad. Ponadto będzie ze mną znajomy (który również chciałby spróbować sił w turnieju) i moja luba, którą zarażam grą (póki co woli obserwować, ale zaczyna też powoli grywać ze mną). Więc mam nadzieję, że kilkoro graczy z czasem przybędzie w Wargamerze :)

thabass - wiem, zarejestrowałem to i zakodowałem sobie. Dzisiaj lekko zmodyfikowałem talię. Postawiłem bardziej na karmazynów, efekty i dochód. Co prawda brakuje mi kilka kopii kart, które wiem, że powinienem mieć, ale mam nadzieję, że niedługo je dorwę :) (póki co moja talia to 64 karty, typowa budżetówka, ale z czasem postaram się ją ulepszyć).

Awatar użytkownika
Ikarus
Legenda

Postautor: Ikarus » 2013-01-10, 14:43

Jeszcze jedna kwestia. Zapraszam w niedzielę do Marek na turniej viewtopic.php?f=117&t=5983

Będę miał ze sobą ogromny karton kart, z których będziesz mógł ze sobą wziąć wszystko, co zechcesz. Ponadto o godzinie 16:00 będzie turniej Veto, a przez cały dzień będziemy uczyli grania i wyjaśniali wszelkie wątpliwości. Zapraszam.

Awatar użytkownika
Desper
Vetomaniak

Postautor: Desper » 2013-01-10, 15:20

Postaram się być ;)
A co do turnieju w Markach - należy się zapisać od razu na forum, czy można również w dniu samego turnieju?

Awatar użytkownika
Ikarus
Legenda

Postautor: Ikarus » 2013-01-10, 15:43

Można i tak i tak. Zapisy są po to, żeby było wiadomo ile można się osób spodziewać. Można się zapisać z np. 70% prawdopodobieństwem przybycia. Jak kto woli.

Awatar użytkownika
Ikarus
Legenda

Postautor: Ikarus » 2013-01-10, 16:23

Ponadto warto przyjechać do Marek, bo dla nowych graczy mamy rabat 10% na pierwsze zamówienie w sklepie z kartami do Veto: Majcards.pl

Wróć do „Talie”